Štěkání

Můžeme rozlišit několik důvodů štěkání, s každým budeme nakládat jinak.

  1. Hlídací štěkání – ovlivněno i plemennou příslušností. Má za úkol upozornit členy smečky na vetřelce, nebo změnu prostředí. Zároveň varuje vetřelce, že byl zpozorován.
  2. Vyžadující štěkání – zpravidla experiment z pohledu psa ,,zkusíme, co to udělá“. Problém není v psovi, který experimentuje, ale v tom, že mu tento pokus většinou vyjde. Majitel psí žádosti vyhoví a zrodí se zlozvyk (typickým požadavkem je otevření dveří, ochutnávka z talíře, pozvání ke hře, pozornost, atd.)
  3. Štěkání z nejistoty – pes se bojí, nebo je nervózní z něčeho ve své blízkosti. Je to jeho způsob, jak říct ,,Jdi dál, nepřibližuj se ke mně“
  4. Štěkání z nudy – důsledek neuspokojení základních potřeb daného psa (nedostatek pohybu, mentálního zaměstnání, málo sociálního kontaktu). Je to nutkavé chování, stejně jako když pes chodí bezcílně sem a tam, honí si ocas, sebepoškozuje se, atd.

Nejdříve je třeba zjistit příčinu štěkání, pak je teprve možné ho ovlivnit.

Hlídací štěkání

Cílem je naučit psa význam slov ,,štěkej“ a ,,ticho“.

Postup:

  1. připravíme si pro pejska něco hodně chutného
  2. dáte povel štěkej
  3. vyprovokujete štěkání (zvonek, tleskání, skákání atd.)
  4. pes štěká a vy chválíte a jásáte
  5. dáte povel ,,ticho“
  6. ukážete pamlsek (abyste podpořili povel ,,ticho“)
  7. zpravidla je pes pamlskem zaskočen => máte své tři vteřiny na pochvalu a odměnu 
  8. pokud je pes potichu, opět dostane pamlsek
  9. stále se vracíte k bodu 1, dokud pes bezpečně nechápe tuto hru
  10. opakujete tak, aby pes méně viděl pamlsek, kterým si pomáháte a ticho odměňujete
  11. opakujete se stále většími intervaly ticha, než dáte pamlsek.

Pokud váš pes nereaguje správně, vraťte se k bodu 1 a postup zopakujte. Neúspěch může být způsoben tím, že jste na psa spěchali a byli jste netrpěliví (málo opakování, cvičení), pejsek si tento povel ještě dostatečně nezažil. Když pes tento povel ovládá, jsme teprve schopni mu sdělit, že o vetřelci už víme a také, že se o to postaráme, může být v klidu a věnovat se svým záležitostem

Vyžadující štěkání

Pokud se tohoto štěkání chci zbavit, musím ho přestat posilovat tím, že mu věnuji pozornost. Takže ignorace (i nepatrný oční kontakt je pro psa pozornost), myslete na to, že pokud jste toto chování podporovali, štěkání se ještě zhorší, než pomine. Říká se tomu vyhasínání. Nezapomínejte se psovi věnovat, pokud je v klidu a chová se dle vašich představ.

Štěkání ze strachu

V tomto případě je nutné psa lépe socializovat (zvyknout ho postupně na vše v jeho okolí). Je vhodné používat pamlsky. Psa nesmíte chválit za to, že se bojí, aby nepůsobilo jako utěšování. Měli byste být sami vzorem a působit klidně. Chce to především trpělivost, chvíli trvá, než se bázliví dospělí psi zlepší.

Štěkání z nudy

Je to jen důsledek chybějící stimulace. Pokud nemáte na psa čas, budete si ho muset udělat nebo vymyslet psovi jiné vyžití. Pes nenese vinu za své potřeby, které mu neuspokojujete. Zvyšte intenzitu procházek, výcviku (aby zaměstnal hlavu), her apod. Pořiďte plnící kongy, kosti na okusování, cokoliv, co by psa zaujalo a mohl tím zabít dlouhou chvíli.

Článek zpracovalo Záchytného zařízení pro město Sokolov na ranči Vránov