Obecné rozdělení granulovaných krmiv

Obecně můžeme krmiva označovat obrovským množstvím přízvisek, které často slouží nejen ke smysluplnému rozdělení do kategorií, ale především jako marketingový tah výrobců a prodejců. Problémem zůstává neexistence žádného oficiálního vymezení, záleží tedy na výrobci, jak své granule označí. Zásadní je tedy vždy složení daných granulí, které se právě rozhodnete koupit. V poslední době je všude spoustu informací, jak granule vybrat a lidé se stále více zajímají, co vlastně svým miláčkům kupují. Postupem času se vyčlenily 3 třídy, jež je obecně užíváno a výrobci i uživatelé mají alespoň nějakou představu o zařazení na žebříčku kvality a ceny: ekonomy, prémiová kvalita a superprémiová kvalita. Zařazení do těchto tříd by mělo probíhat podle 2 kritérií – jednak podle obsahu masové složky, která je zcela zásadní pro krmení psa, jednak podle vhodnosti ostatních surovin.

Ekonomy / economy třída granulovaných krmiv označuje nejhorší kvalitativní třídu granulí. Jedná se o ony pytle v supermarketech, stejně tak ale bývají distribuovány na internetu nebo v chovatelských potřebách. Proč vlastně není doporučováno tato granulovaná krmiva podávat, to by vydalo jistě na mnoho stránek, ale uvedeme jen pár základních důvodů: krmiva obsahují nevhodné suroviny pro psa, které neumí zpracovávat nebo tělo v důsledku nedostatku ukládá až příliš. Krmiva obsahují často mnoho soli, ochucovadel, atd., která jsou pro psa obzvláště nevhodná. Poznáte je podle směšně nízké masové složky (mnohdy to bývá dokonce do 10 %) a samozřejmě velice nízké ceny. Do této třídy spadají i značky jako Pedigree, Chappi, atd. Chcete - li tedy smysluplně krmit svého psa, nedejte na reklamy o tom, že Bruno bude mít pevná hovínka a raději si přečtěte složení na pytli.

Prémiové granule / prémiovky jsou granule pohybující se mezi ekonomy a superprémiovou třídou. Zařazení do této třídy je velmi spekulativní. Podíl masové složky by měl dosahovat alespoň 20 %, je ovšem velice důležité i zbylé složení, příloha a přídavné látky, neboť tvoří většinovou část krmiva. Prémiová krmiva představují určitý kompromis mezi kvalitou a cenou. Často slouží jako krmivo pro psy větších plemen, kteří mají velkou spotřebu.

Superprémiová třída granulí by měla sdružovat takové výrobky, které není potřeba doplňovat a jsou tak kompletním krmivem vhodným pro daného psa. Superprémiové granule mají samozřejmě vyšší ceny, což můžeme odůvodnit vyšším podílem masové složky, vhodným výběrem a kvalitou ostatních surovin.